The Cost of Muscle Mass + Health

One thing that has been on my mind lately has been the cost of gaining weight. I have been looking at my budget, trying to cut back where I can, so that I can start investing in a Roth IRA. One area in my budget that I can legitimately cut back in is my grocery spending. In May I spent $350 on groceries. This is quite a bit for one person. The problem is that I am buying a lot more food because I am trying to eat a lot more food in order to gain weight. I also like to buy healthier food – usually more expensive. So the conundrum is should eat less and/or eat less healthy. What is worth more? What do you think?

1 thought on “The Cost of Muscle Mass + Health

  1. Do you drink a protein supplement? You can buy about a month’s supply at GNC for under $30 and this should definitely help you gain weight. Make sure to take it consistently and work out at least 3 times per week so it becomes muscle and not fat.

    This shouldn’t replace a meal, but it will help you to get more protein, without having to buy a ton of steaks. Find a protein drink with at least 20 grams of protein per serving (one scoop).

Comments are closed.